Różnorodność jest normą, nie wyjątkiem

W dniu 16 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Osób Niepełnosprawnych pod hasłem: „Różnorodność jest normą, nie wyjątkiem”. Uczniowie podczas apelu zaprezentowali występ artystyczny, którego celem było upowszechnienie akceptacji, otwartości, szacunku do osób niepełnosprawnych, przybliżenie ich problemów i ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowanym obniżeniem sprawności fizycznej, psychicznej lub nieprawidłowościami w budowie i funkcjonowaniu organizmu.

Obchody tego dnia są również okazją do zwiększenia świadomości uczniów na temat korzyści płynących z integracji osób
z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego i kulturalnego. Niepełnosprawność nie powinna wykluczać, dlatego tak ważne jest rozumienie potrzeby skutecznego usuwania barier i wprowadzania zmian umożliwiających osobom
z niepełnosprawnościami aktywny udział w życiu społecznym na równi z innymi. To budowanie otwartego, przyjaznego świata, w którym każdego człowieka postrzega się przez pryzmat jego możliwości, a nie ograniczeń. „… osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.

A.M.