Rok dla Niepodległej - na półmetku

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła realizuje wiele inicjatyw związanych z tym tak ważnym dla nas Polaków wydarzeniem. Rozpoczęliśmy je już 15 listopada 2017 r. uroczystym odśpiewaniem Hymnu oraz wciągnięciem Flagi państwowej na maszt przed szkołą (flaga powiewa i będzie powiewać do listopada 2018 r.). Na wzór telewizyjnego programu przeprowadziliśmy szkolny konkurs          „Kocham  Cię Polsko”, by tym samym uczcić naszego patrona wielkiego Polaka Wincentego Witosa. Uczniowie doskonale znają „Mazurka Dąbrowskiego”, a co miesiąc na lekcjach muzyki poznawali inne pieśni patriotyczne ogłaszane jako pieśń miesiąca.  Dla utrwalenia teksty zostają wywieszane na tablicy przy głównym wejściu do budynku szkoły. Uczniowie kl. VI na lekcjach historii i j. polskiego oglądali film pt.: „ Karol, który stał się papieżem” oraz „Kamienie na szaniec”. Kwiecień to miesiąc szczególny w historii naszej ojczyzny, zatem obfitował wieloma wydarzeniami. Pierwszym był wyjazd uczniów klas IV-VII na wycieczkę śladami sławnych Polaków i nie tylko. 17 kwietnia zwiedziliśmy dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, podziwialiśmy zgromadzone dzieła poetki oraz jej prywatne mieszkanie. W skupieniu odsłuchaliśmy także „ Roty”.

Następnie udaliśmy się do Bóbrki,  by zwiedzić Muzeum Ignacego Łukasiewicza, dzięki nowoczesnej technologii przenieśliśmy się w odległe czasy i na własne oczy zobaczyliśmy aptekę z tamtych lat, a nawet spotkaliśmy samego Łukasiewicza – to było niesamowite wrażenie dla nas wszystkich. Po zwiedzeniu kopalni ropy naftowej, udaliśmy się  do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. I tu czekało na nas wiele zaskakujących niespodzianek. Zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną, poznaliśmy arkany pracy hutników, zdobiarzy, grawerów zajmujących się pracą ze szkłem. Jednak największą atrakcją okazało się malowanie na szkle, które sami wykonaliśmy. Oczywiście tematem przewodnim szklanych malowideł były symbole związane z naszą historią. Każdy wybrał swój motyw, by następnie przedstawić go na szklanym obrazku. Po zakończeniu zajęć otrzymaliśmy nasze prace i zaprezentowaliśmy je na szkolnej wystawie. Punktem kulminacyjnym było własnoręczne wybicie orderu w szkle, który także dostaliśmy na pamiątkę. Kolejnym wydarzeniem w naszej szkole był konkurs wiedzy o Polsce pt. „Piękna nasza Polska cała”, połączony z obchodami Dnia Ziemi. Uczniowie wykazali się wielką znajomością naszego kraju, jak i dbałością o naturalne środowisko.

Dzień 24 kwietnia był szczególny. Uczniowie klasy VI przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, a wyjątkowym gościem tej akademii był  niezłomny patriota, rodem markuszowianin pan Marian Irzyk, który nie krył wzruszenia, słuchając słów młodego pokolenia. W drugiej części  mogliśmy go wysłuchać w ponad dwugodzinnej prelekcji pana Irzyka na temat historii naszego państwa. Uczniowie z zainteresowaniem przyswajali wiedzę na temat uchwalenia konstytucji, zaborów, odzyskania niepodległości, I i  II wojny światowej, czasów PRL-u, rodzenia się „Solidarności”, stanu wojennego i w pełni wolnej Polski. Pan Marian w sposób łatwy i zrozumiały przekazał nam obraz naszej małej i dużej ojczyzny. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji o kartkach na zakup towarów.  Dziatwa szkolna gromkimi brawami pożegnała znamienitego gościa. To była już kolejna wizyta pana Irzyka w naszej szkole, czekamy na następne. Teatr edukacyjny w przedstawieniu pt. : „ Podróż po Polsce” przybliżył uczniom w sposób wesoły

i pełen humoru najważniejsze polskie miejsca, miasta i rzeki. Początek maja to pasmo wielu uroczystości narodowych i międzynarodowych. Rozpoczyna je 1 maja „niechlubne” i mało dziś lubiane święto pracy

( a wszystko przez czasy dawnego PRL-u);  2 maja od niedawna (2004) obchodzimy Dzień Flagi;

3 maja świętowaliśmy 227.rocznicę uchwalenia konstytucji; 8 maja 73 lata temu zakończyła się II wojna światowa; zaś 9 maja to Dzień Unii Europejskiej. W związku z tym przygotowaliśmy kolejną imprezę historyczno- patriotyczną. W pierwszej części uczniowie kl. VI przedstawili program telewizyjny „ Fakty TVN” poświęcony okolicznościom uchwalenia konstytucji majowej. Współcześni reporterzy przenieśli się do wieku XVIII. Rozmawiali m.in. z królem Stanisławem, posłem – zdrajcą Potockim, carycą Katarzyną, tym samym

w sposób łatwy i przyjemny przekazali nam jakże ważne wydarzenia naszej historii. Oczywiście na 1.miejscu listy przebojów RMF- FM znalazła się pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. W drugiej części przewodnicząca SU Natalia Oparowska (z pomocą p. Doroty) przeprowadziła „Wielki Test Wiedzy Historycznej”. Na lekcjach historii uczniowie wykonali szereg prac związanych z tematami: Rzeczpospolita w XVI wieku, krajem tolerancji religijnej, żołnierze niezłomni, na szkle malowane, które prezentowane były na szkolnym korytarzu. Ekspozycje te miały na celu ukazanie wielu twórczych inspiracji, motywów związanych z ojczyzną, która jest istotną zarówno dla jednostki jak i całego narodu. 15 czerwca w Szkole Podstawowej w Różance odbył się finał gminnego konkursu "Tobie czytamy Polsko". Konkurs nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zmagania reprezentantów poszczególnych klas przebiegały w dwóch etapach: prezentacja wierszy oraz finał konkursu, czyli wybór mistrza pięknego czytania. Naszą szkołę reprezentowały: Barbara Kłosowicz z kl. I (w kategorii wiekowej kl. I-III) oraz Gabriela Chlebica z kl. IV (w kategorii wiekowej kl. IV-VII) . Obydwie uczestniczki zdobyły I miejsce w swoich grupach wiekowych. Natomiast nagrodę główną i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Barbara Kłosowicz z kl. I.

Wystawy, uroczystości, konkursy i wycieczki – wszystko to wpisuje się w obchody przez naszą szkołę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. (D. K)