100 lat „Niepodległej”, Wincenty Witos nasz patron

9 listopada 2018 roku świętowaliśmy w naszej szkole niezwykłą rocznicę – „Stulecie odzyskanie przez Polskę niepodległości”. W tym dniu jak co roku uczciliśmy również naszego patrona Wincentego Witosa. Polska po przeszło 123 latach niewoli odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. W kształtowaniu nowego państwa polskiego wielki udział miał nasz patron Wincenty Witos, dla którego wolność ojczyzny była dobrem najważniejszym. Jesteśmy dumni, że mogliśmy połączyć te dwa wydarzenia jednocześnie. Było to dla nas wszystkich niecodzienne wydarzenie.

Po przywitaniu obecnych przez p. Dorotę Kut i pana Dariusza Datę, poczet sztandarowy szkoły wraz z przewodniczącymi klas  oraz panem dyrektorem udał się pod tablicę pamiątkową  naszego patrona, gdzie tradycyjnie  złożono kwiaty i zapalano znicz.

Następnie cała społeczność szkolna obejrzała przedstawienie słowno – muzyczne  związane z drogą odzyskania  niepodległości  przygotowane  przez uczniów kl. II i VII pod okiem pani Ireny, Doroty i p. Dariusza.

Po występie uczniowie klas IV-VIII przystąpili do konkursu wiedzy historycznej oraz konkursu piosenki patriotycznej. Sześć drużyn dwu osobowych zmagało się z pytaniami dotyczącymi historii Polski oraz osoby naszego patrona. Zwycięzcami zostali uczniowie kl. IV.  Sześcioro wykonawców wykazało się umiejętnościami wokalnymi. Po zaprezentowaniu przez każdego uczestnika dwóch utworów patriotycznych, jury  po burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyła Wiktoria Śliwa, II-  Izabela Kopeć, III-  Anna Oparowska i Natalia Winiarska, wyróżnienia otrzymali: Justyna Kolbusz
i Kacper Chlebica.

Tak śpiewała Wiktoria Śliwa zdobywczyni 1 miejsca w Szkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznejposłuchaj

W tym miejscu pragnę podziękować panu Grzegorzowi Tomaszewskiemu z OK z Wiśniowej, który gościł w tym dniu w naszej szkole i przewodniczył komisji oceniającej występy młodych artystów, jak również pełnił funkcję fotografa. Podziękowania należą się również pani Dorocie Magryś za pomoc w przygotowaniu  przepięknej i wymownej dekoracji.

O godz. 11.00 udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie każdy uczeń zajął swoje wcześniej ustalone miejsce w chórze szkolnym. Dokładnie o godz. 11.11 cała dziatwa szkolna odśpiewała hymn Polski. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie.     Kliknij aby zobaczyć.

Po hymnie w uroczystych nastrojach udaliśmy się do domów, by w gronie najbliższych świętować tak niecodzienne wydarzenie - 100 lat niepodległej!

D.K.