Wycieczka do Stobiernej

W upalny poniedziałek 10 czerwca odbyła się wycieczka klas IV i V do Stobiernej koło Dębicy. Przekraczając bramy wybudowanego tam grodu, przenieśliśmy się do innego świata – świata średniowiecznych Słowian zamieszkujących Dolinę Wisłoki. W niezwykłą przygodę zabrał nas bosonogi, ubrany w starosłowiański strój, Chociebor – młody woj i kaletnik, oprowadzając po grodzie i opowiadając o codziennym życiu ówczesnych Słowian.

Sielankową opowieść przerwali Ziemowit i Świętosław, którzy nieoczekiwanie zaprosili licznie zgromadzonych widzów na pokaz walki wojów. Bój był zaciekły, ale na szczęście przybyła Boromira, adeptka sztuki magicznej, która rozgoniła walczących przy pomocy…wałka do ciasta.

Wtedy pojawił się biegły w sztuce łuczniczej „woj zacny i gibki” – Przemysław i zaprosił nas na arcyciekawe warsztaty. Każdy z nas mógł wypróbować siłę ramion i bystrość oka strzelając z łuku do tarczy. Ale na tym nie koniec…

W kolejną pasjonującą przygodę zabrał nas Blizbor – „wielki pasjonat wczesnośredniowiecznej historii, utalentowany rzemieślnik”. W swojej pracowni nauczył nas rozpalać ogień bez zapałek, topić metal i wykonywać z niego ozdoby. Każdy z nas samodzielnie wykonał gliniane formy odlewnicze, w które Blizbor wlał rozgrzaną w ogniu cynę. Tak wykonaliśmy własne ozdoby jubilerskie, które zabraliśmy na pamiątkę do domów.

Na koniec wycieczki pokrzepiliśmy się pysznymi pierogami i zmęczeni, ale pełni wrażeń pożegnaliśmy to niezwykłe miejsce. Szczerze polecamy odwiedzenie grodu – osady słowiańskiej wszystkim, którzy jeszcze tam nie byli!

K.G.