Opieka zdrowotna w szkole

Informacje dla rodziców na temat

Opieki Zdrowotnej

sprawowanej nad uczniami w Szkole podstawowej im. W. Witosa w Markuszowej

Na podstawie: ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami

W szkole nad uczniami sprawowana jest opieka zdrowotna, która obejmuje:

1) profilaktyczną opiekę zdrowotną;

2) promocję zdrowia;

3) opiekę stomatologiczną.

Profilaktyczna opieka zdrowotna oraz opieka stomatologiczna nad uczniami w zakresie profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia, w tym prowadzona w dentobusie, sprawowane są nad uczniami przy braku sprzeciwu ich rodziców lub pełnoletnich uczniów. Sprzeciw ten składa się w formie pisemnej do świadczeniodawcy, który realizuje odpowiednią opiekę.

Sprawowanie opieki nad uczniami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi w szkole

▪ Opieka nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole jest realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną.

▪ Sprawowanie opieki zdrowotnej nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi wymaga pisemnej zgody rodziców albo pełnoletnich uczniów. Zgodę wyraża się przed podjęciem ucznia opieką.

▪ Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna współpracuje
z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły w celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole.

Współpraca ta obejmuje wspólne określenie sposobu opieki nad uczniami, które są dostosowane do ich stanu zdrowia w sytuacji konieczności podawania leków oraz wykonywania innych czynności podczas pobytu uczniów w szkole.

Podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu uczniów w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą.

Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w Szkole podstawowej im. W. Witosa
w Markuszowej sprawuje pielęgniarka szkolna Krystyna Mularska, środa 730- 930,