Śladami naszego patrona - wycieczka do Wierzchosławic.

Za nami prawdziwie patriotyczny tydzień.

Dziewiątego dnia listopada, w przeddzień obchodów Dnia Patrona i na dwa dni przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości, starsze klasy udały się na wycieczkę edukacyjną do powiatu tarnowskiego.

Głównym celem były Wierzchosławice – miejsce narodzin Wincentego Witosa – wielkiego działacza niepodległościowego i patrona naszej szkoły. Podczas pobytu wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat życia prywatnego i działalności politycznej Witosa, zwiedziliśmy muzeum jemu poświęcone oraz złożyliśmy kwiaty w kaplicy na cmentarzu. Dowiedzieliśmy się wiele na temat naszego patrona, uzupełniliśmy wiedzę historyczną dotyczącą losów państwa polskiego oraz przekonaliśmy się, jak wyglądało życie zwykłych ludzi na przełomie XIX i XX wieku.

Po obiedzie udaliśmy się do odległego o 30 km Zalipia, zwanego również Malowaną Wsią. Tam zwiedziliśmy przepiękną Zagrodę Felicji Curyłowej, która jest godną wizytówką okolicy. Zalipie znane jest z tradycji malowania domów w piękne kwieciste wzory, o czym mogliśmy dowiedzieć się więcej dzięki gościnnemu przyjęciu przez pracownice tutejszego Domu Malarek przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zalipiu. Końcowym punktem wycieczki było zwiedzenie Kościoła św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu. Niepozorny budynek kryje niecodzienne wnętrze – ściany zdobią poznane już przez nas wcześniej kompozycje kwiatowe, a pierwsze z nich powstawały pod kierunkiem Felicji Curyłowej.

Pomimo nie najlepszej pogody wycieczka była bardzo udana. Warto zobaczyć miejsca związane z naszym patronem, by lepiej poznać i zrozumieć trudne dzieje Polski. Warto też zachwycić się niezwykłą urodą Malowanej Wsi.

K.G.