Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem oraz ich rodzin.

W ramach obchodów tego święta w naszej szkole w dniu 05.04.2023 r. podjęto kilka inicjatyw. Jedną z nich była solidarność z osobami z autyzmem w formie ubioru w kolorze niebieskim. Mimo, iż jest to symboliczny kolor charakterystyczny dla tego święta, to tak naprawdę autyzm ma wszystkie kolory świata. Nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujący osoby z autyzmem. Mogą one być wręcz diametralnie różne, pomimo takiej samej diagnozy. Podczas apelu uczniowie zaprezentowali sposób widzenia świata oczami autystycznego chłopca, jego wewnętrzne rozterki i trudności jakie napotyka na co dzień. Pozwoliło to na doskonalsze zrozumienie sposobu postrzegania świata widzianego oczami osoby ze spektrum. Grupa wokalna oraz uczniowie klas 2 i 3 zaprezentowali piosenki, które podkreślały indywidualność osób z zaburzeniami spektrum autyzmu.

Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, kształtowanie właściwych postaw prospołecznych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

A.M.