Trick or Treat- Halloween !!!!!

My jesteśmy straszne zmory,

Bardzo groźne z nas upiory,

Jeśli nie chcesz się nas bać,

Musisz nam cukierka dać.

Halloween to święto obchodzone 31 października. Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat i wywodzi się od starożytnych Celtów ( dzisiejsze tereny Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii). Ludy te wierzyły, że w wigilię Wszystkich Świętych ( All Hallow’s Eve ) duchy zmarłych wracają na ziemię i próbują wejść w ciała ludzi. Aby odstraszyć złe duchy Celtowie palili ogniska, przywdziewali upiorne stroje, przywdziewali maski i hałasowali wokół ognia.

Obecnie, Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Z Halloween związane jest wiele zabaw. Najpopularniejsze to:

• Apple bobbing- za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka.
  • Trick or Treat- zabawa cukierek albo psikus. Dzieci przebrane w upiorne kostiumy i maski, chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Najbardziej znanym symbolem jest oczywiście Jack-o’-Lantern- lampa zrobiona z wydrążonej dyni z wyciętymi kształtami upiornych postaci. Nazwa pochodzi od mężczyzny o imieniu Jack, który za życia wykorzystywał każdą okazję na wzbogacanie się. Jack zawarł pakt z diabłem, że odda mu duszę w zamian za bogactwo. Jednak, gdy diabeł przybyl po jego duszę, Jack podstępem uwięził demona. Skąpiec jednak umarł 31 października. Jack nie mógł wstąpić do niebios, ponieważ był chciwy, ale nie mógł także wstąpić do piekła, bo żartował z diabła. W zamian zmuszony był chodzić z latarnią po ziemi aż do dnia sądu ostatecznego.