Powiatowy Konkurs "BOŻE NARODZENIE W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ"

15. grudnia 2011 roku odbył się I Powiatowy Konkurs Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez Ośrodek Kultury z Wiśniowej i Szkołę Podstawową z Markuszowej. Głównym celem konkursu była popularyzacja tradycji oraz zwyczajów bożonarodzeniowych obowiązujących w krajach należących do wspólnoty europejskiej.

Do konkursu przystąpiło sześć szkół podstawowych z terenu  powiatu strzyżowskiego: Jaszczurowa, Kozłówek, Stępina, Wysoka Strzyżowska, Szufnarowa i Markuszowa.

26. listopada odbyło się jawne i nagrywane losowanie państw dla poszczególnych czteroosobowych drużyn. W wyniku losowania szkoły reprezentowały następujące państwa UE: Jaszczurowa – Niemcy, Kozłówek – Francję, Stępina – Włochy, Wysoka Strzyżowska – Hiszpanię, Szufnarowa – Irlandię, a Markuszowa – Słowację.

Z przyczyn technicznych (od nas niezależnych) konkurs rozpoczął się z 15 minutowym opóźnieniem, ale zwarte i gotowe drużyny wraz ze swoimi opiekunami nie traciły ducha walki i ze stoickim spokojem czekały na rozpoczęcie. Zawodników czekało pięć konkurencji: prezentacja multimedialna zawierająca opis zwyczajów świątecznych wylosowanego kraju; zestaw pytań i krzyżówka dotyczące tradycji polskich; wygłoszenia życzeń w języku wylosowanego państwa oraz quiz muzyczny „Jaka to kolęda?”.

Nad sprawnym przebiegiem rywalizacji czuwało męskie jury w składzie: przewodniczący pan Andrzej Łepkowski – kierownik Czarnorzecko – Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania, pan Marcin Kut - wice Wójt Gminy Wiśniowa oraz pan Władysław Salamon – dyrektor OK. w Wiśniowej. Całą imprezę, z dużą dawką humoru, prowadził pan Grzegorz Tomaszewski – instruktor OK. Wiśniowa. Zdobyte punkty skrupulatnie zapisywała pani Maria Raś z OK. Wiśniowa, a nad techniczną częścią pieczę sprawował pan dyrektor SP Markuszowa Dariusz Data.

Zmagania uczestników obserwowali zaproszeni dyrektorzy szkół biorących udział  w konkursie: pani Elżbieta Dziok, pani Maria Bysiewicz, pani Małgorzata Książek, pan Dariusz Data oraz sołtys i radny gminy Wiśniowa pan Eugeniusz Świstak, przewodnicząca Rady Rodziców w Markuszowej pani Beata Urban, a także opiekunowie drużyn: , pani Jolanta Kulpińska, pani Barbara Pająk, pani Dorota Kut, pan Zenon Petka i pan Paweł Śliwa. Duże brawa należą się publiczności za niespotykanie spokojny doping uczestników.

W wyniku wyrównanej  rywalizacji I miejsce zdobyły drużyny ze szkoły w Stępinie i Szufnarowej, II miejsce zajęły drużyny z Wysokiej Strzyżowskiej i Kozłówka, najniższy stopień podium przypadł drużynie z Jaszczurowej. Miejscowy zespół z Markuszowej okazał się bardzo gościnny i uplasował się na IV miejscu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe,dyplomy oraz upominki ufundowane przez  Czarnorzecko – Strzyżowską Lokalną Grupę Działania i  OK. Wiśniowa.

Zakończenie imprezy zwieńczył smaczny wigilijny biały barszcz z grzybami oraz przepyszne pierogi, a także wyśmienity placek z jabłkami przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Markuszowej na czele z panią  Stanisławą Saletnik.

Mamy nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy!!!

Wszystkim życzymy radosnych świąt!

Dorota Kut

Pełna galeria zdjęć po kliknięciu na ten link  http://www.okwisniowa.pl/galeria/369/index.html