Święto Niepodległości

W  dniu 8 listopada 2012 roku w szkole podstawowej im. Wincentego Witosa w Markuszowej odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości.

Uczniowie  przedstawili  montaż słowno muzyczny pod  tytułem  „ Co zrobimy z nasza wolnością”?, w którym przypomnieli , że nasz kraj przez 123 lata znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez te lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją  kulturę, język, obyczaje, religię.   Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.

Aby treści zawarte w montażu były zrozumiane i przeżywane przez najmłodszych uczniów, scena została podzielona na dwie części. Jedna część to imitacja lasu (drzewa, zeschłe liście , okopy). W tej części umieszczono  również portret Józefa Piłsudskiego. W drugiej części sceny  była imitacja domu ( stół, krzesła , bawiące się dzieci ).

Uroczystość została zakończona refleksją , że wszyscy którzy walczyli o niepodległość – wywalczyli ją również dla nas natomiast  do nas należy decyzja co zrobimy z tą wolnością , czy zdołamy ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń , słabości..?

Uroczystość przygotowali  uczniowie klasy  VI  pod kierunkiem nauczyciela Magdaleny Kameckiej – Lenart.

M. K.- L.