Dzień Patrona

19. września 2013 roku po raz pierwszy społeczność Szkoły Podstawowej w Markuszowej obchodziła Dzień Patrona. Od ponad roku nasza szkoła nosi imię wielkiego polityka i działacza ruchu ludowego Wincentego Witosa. Człowieka,  który wyrósł z polskiego ludu, który nie wstydził się swego pochodzenia, a nawet był z niego dumny, człowieka , dla którego „szkoła była podstawą wszelkiego postępu i dobrobytu”. Jesteśmy dumni z naszego patrona.

Tuż przed godziną 8.00 zebraliśmy się przed tablicą pamiątkową, gdzie odśpiewaliśmy hymn Polski, wysłuchaliśmy krótkiego wspomnienia o naszym zacnym patronie, a następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Panem dyrektorem Dariuszem Datą złożyli symboliczną wiązankę kwiatów.

Po części oficjalnej czteroosobowe grupy klas IV-VI wzięły udział w konkursie na temat  życia i działalności Wincentego Witosa. Dzięki niemu najmłodsza dziatwa mogła zapoznać się z sylwetką naszego patrona. Konkurs z maksymalną ilością punktów wygrała grupa z klasy IVa. Serdecznie gratulujemy! Następnie większość uczniów pod okiem swoich wychowawców wykonywała prace plastyczne pt.: „Praca chłopa na roli”. Prace te zdobią ścienne  gazetki w salach lekcyjnych.

O godzinie 10.30 uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami udali się do Izby Pamięci w Szufnarowej, by obejrzeć wystawę pt.: „ Jak żyli i pracowali nasi przodkowie”. Dzięki uprzejmości Pana Zenona Petki, przenieśliśmy się do lat 50 i 60 XX wieku, miejsca, gdzie mieści się wielka księga historii, którą można zobaczyć i dotknąć własnymi rękoma. Zgromadzone eksponaty pochodzą od  rodzimych mieszkańców, a ich zbiór zapoczątkował śp. Ks. Bronisław Domino. Obecnie rolę „kustosza” pełni właśnie Pan Zenon. W zbiorach możemy odnaleźć przedmioty użytku domowego, rolnego, a nawet szkolnego. Izba Pamięci tworzy lokalną perełkę kultury, o której nie należy zapomnieć. Dokumentuje ona życie i pracę polskiego chłopa, chłopa, jakim był Wincenty Witos.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń zakończyliśmy pierwszy w historii naszej szkoły Dzień Patrona. Następny dopiero za rok…….

D.K.