Wycieczka do Pilzna

Z okazji Dnia Dziecka klasy I-III z naszej szkoły udały się na wycieczkę do Pilzna. Pogoda nam nie sprzyjała, ale my nie martwiliśmy się tym. Zwiedzanie zaczęliśmy od wioski krasnoludków. Mogliśmy tutaj spotkać Czerwonego Kapturka, Smerfy, smoka, zobaczyć szkołę krasnoludków i wiele innych bajkowych postaci.  Finałem spaceru wśród lasu pełnego małych stworków był zamek  Śpiącej Królewny, na który można było się wspiąć  i z góry oglądać panoramę Krasnoludkowa.

Przechodząc przez mostek na stawie zwanym „Żabim królestwem” dotarliśmy do dziewiętnastowiecznej wioski inspirowanej powieścią „Chłopi” Stanisława Reymonta. Zobaczyliśmy miniaturowe gospodarstwa  z rolnikami wykonującymi codzienne obowiązki, chaty biedniejszych rolników kryte strzechą oraz bogatych kryte gontem, stada miniaturowych zwierzątek pasących się na łączkach. Przy chatkach rosły truskawki, warzywa, zboże i kwiaty ozdobne. Odwiedziliśmy również miniaturowy Kościół, żydowską Synagogę,  młynarza, pszczelarza, widzieliśmy młyn, karczmę i dwór. Postacie lalek wykonane są profesjonalnie i ułożone  w naturalistycznych scenkach rodzajowych, o których interesująco opowiadała  przewodniczka, przybliżając nam realia życia sprzed stu lat. Po zwiedzeniu Skansenu czekała na nas kolejna atrakcja. Udaliśmy się do Gospody u Wiedźmy. Tutaj pod okiem profesjonalnych kucharzy uczyliśmy się przygotowywania potraw. Z wielkim zaangażowaniem  lepiliśmy pierogi i  obieraliśmy owoce na kompot. Następnie pełniliśmy rolę kelnerów i podawaliśmy ugotowane pierogi do stolików. Poznaliśmy zasady kulturalnego zachowania się przy stole, higieny i estetyki przygotowywania potraw, nakrywania do stołu oraz kultury spożywania posiłków. Pełni wrażeń, zadowoleni  i najedzeni do syta wróciliśmy do domu. Jesteśmy pewni, że któregoś dnia jeszcze tam powrócimy.