Ciekawa chemia

12 września 2016r. nasza szkoła po raz kolejny gościła studentki Politechniki Rzeszowskiej, które przyjechały do nas z projektem edukacyjnym: ”Ciekawa chemia”.   Projekt realizowany jest w ramach programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR - wolontariat studencki”.

W pokazie wzięli udział uczniowie z kl. IV, V oraz VI.

Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi zagadnieniami z chemii oraz pokazanie prostych doświadczeń, które można wykonać w domu przy pomocy produktów codziennego użytku.

Podczas zajęć omówiono podstawowe szkło laboratoryjne, własności gazów - tlenu i dwutlenku węgla w prostych doświadczeniach m.in. z użyciem suchego lodu, wskaźniki chemiczne, które znajdziemy w kuchni oraz typowe chemiczne wskaźniki alkacymetryczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak pokazowe doświadczenia np. pasta do zębów dla słonia, domowa chromatografia, doświadczenia z użyciem różnicy gęstości.

Dzieci przekonały się, że chemia to świetna zabawa i tak naprawdę stykają się z nią każdego dnia.

M.Cz.