"Historia mojej Małej Ojczyzny" – przywracamy pamięć

Drużynowy konkurs wiedzy pt. :"Historia mojej Małej Ojczyzny" pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiśniowa oraz z inicjatywy P. Mariana Irzyka za nami. 10 maja w sali OK  w Wiśniowej spotkały się czteroosobowe drużyny uczniów ze szkół naszej gminy. Szkołę W. Witosa z Markuszowej  reprezentowali uczniowie klasy VI w składzie: Natalia Oparowska, Szymon Kalisztan, Rafał Sudyka oraz Gabriel Wilk. W pierwszej części konkursu szło nam bardzo dobrze, troszkę gorzej w drugiej, ale i tak jesteśmy dumni, gdyż pytania były bardzo trudne, a nam zabrakło odrobiny szczęścia.

Jednak wiedza o naszej  „ Małej Ojczyźnie” nie sprawiła nam żadnego trudu.  Nasza drużyna doskonale znała  nazwiska ofiar poległych za pomoc Żydom, czyli Feliksa Ciołkosza, Józefa Fąfarę, Stanisława Oparowskiego, Aleksandrę Pirgę, Piotra Zagórskiego oraz Wojciecha Śliwę,  a także osób, którzy stworzyli Komitet Budowy Pomnika Polaków Pomordowanych przez Niemców  w 1943 w Kozłówku i Markuszowej, tj. : Mariana Irzyka, Antoniego Pirgę, Celestyna Pilcha i Zdzisława Sudykę. Jesteśmy stąd, gdzie zginęli nasi przodkowie, gdzie zawsze o nich będziemy pamiętać, a  figura Matki Boskiej Troskliwej niech zawsze nad nami czuwa.

Ojczyzna to kraj dzieciństwa
Miejsce urodzenia
To jest ta mała najbliższa
Ojczyzna

Miasto miasteczko wieś
Ulica dom podwórko

Pierwsza miłość
Las na horyzoncie
Groby

W dzieciństwie poznaje się
Kwiaty zioła zboża
Zwierzęta
Pola łąki
Słowa owoce

Ojczyzna się śmieje

Na początku ojczyzna
Jest blisko

Na wyciągnięcie ręki

Dopiero później rośnie
Krwawi
Boli

Ten wiersz Tadeusza Różewicza niech nam zawsze towarzyszy i przypomina o naszej najbliższej ojczyźnie.

D. Kut