Patriotyczne wydarzenia

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła realizuje wiele imprez związanych z tym tak ważnym dla nas Polaków wydarzeniem.

Rozpoczęliśmy je już 15 listopada  2017 r. uroczystym odśpiewaniem hymnu oraz wciągnięciem flagi państwowej na maszt przed szkołą (flaga powiewa i będzie powiewać do listopada 2018 r.). Na wzór telewizyjnego programu przeprowadziliśmy szkolny konkurs   „ Kocham  Cię Polsko”, by tym samym uczcić naszego patrona wielkiego Polaka Wincentego Witosa.

W każdym miesiącu uczniowie na lekcjach muzyki poznają słowa innej pieśni patriotycznej, dla utrwalenia teksty zostają wywieszane na tablicy przy głównym wejściu do budynku szkoły.

Uczniowie klasy VI na lekcjach historii i j. polskiego oglądali film pt. „ Karol, który stał się papieżem”, tym samym poznali bliżej postać św. Jana Pawła II.

Kwiecień to miesiąc szczególny w historii naszej ojczyzny, zatem obfitował wieloma wydarzeniami.

Pierwszym był wyjazd uczniów klas IV-VII na wycieczkę śladami sławnych Polaków i nie tylko. 17 kwietnia zwiedziliśmy dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, podziwialiśmy zgromadzone dzieła poetki oraz jej prywatne mieszkanie. W skupieniu odsłuchaliśmy także „ Roty”.

Następnie udaliśmy się do Bóbrki,  by zwiedzić Muzeum Ignacego Łukasiewicza, dzięki nowoczesnej technologii przenieśliśmy się w odległe czasy i na własne oczy zobaczyliśmy aptekę z tamtych lat, a nawet spotkaliśmy samego Łukasiewicza – to było niesamowite wrażenie dla nas wszystkich. Po zwiedzeniu kopalni ropy naftowej, udaliśmy się  do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. I tu czekało na nas wiele zaskakujących niespodzianek. Zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną, poznaliśmy arkany pracy hutników, zdobiarzy, grawerów zajmujących się pracą ze szkłem. Jednak największą atrakcją okazało się malowanie na szkle, które sami wykonaliśmy. Oczywiście tematem przewodnim szklanych malowideł były symbole związane z naszą historią. Każdy wybrał swój motyw, by następnie przedstawić go na szklanym obrazku. Po zakończeniu zajęć otrzymaliśmy nasze prace i zaprezentowaliśmy je na szkolnej wystawie. Punktem kulminacyjnym było własnoręczne wybicie orderu w szkle, które także dostaliśmy na pamiątkę.

Kolejnym wydarzeniem w naszej szkole był konkurs wiedzy o Polsce pt. „Piękna nasza Polska cała”, połączony z obchodami Dnia Ziemi. Uczniowie wykazali się wielką znajomością naszego kraju, jak i dbałością o naturalne środowisko.

Dzień 24 kwietnia był szczególny. Uczniowie klasy VI przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, a wyjątkowymi gośćmi tej akademii byli pan dyrektor Ośrodka Kultury w Wiśniowej Władysław Salamon oraz  niezłomny patriota, rodem markuszowianin pan Marian Irzyk, który nie krył wzruszenia, słuchając słów młodego pokolenia. Po czym mogliśmy go wysłuchać w ponad dwugodzinnej prelekcji na temat historii naszego państwa. Uczniowie z zainteresowaniem przyswajali wiedzę na temat uchwalenia konstytucji, zaborów, odzyskania niepodległości, I i  II wojny światowej, czasów PRL-u, rodzenia się solidarności, stanu wojennego i w pełni wolnej Polski. Pan Marian w sposób łatwy i zrozumiały przekazał nam obraz naszej małej i dużej ojczyzny. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji o kartkach na zakup towarów.  Dziatwa szkolna gromkimi brawami pożegnała znamienitego gościa. To była już kolejna wizyta pana Irzyka w naszej szkole, czekamy na następne.

Przed nami kolejne wydarzenia..., następne już w maju.

D. K