Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Markuszowej

  • Kartka z kalendarza

Majowe święta

Początek maja to pasmo wielu uroczystości narodowych i międzynarodowych. Rozpoczyna je 1 maja „niechlubne” i mało dziś lubiane święto pracy ( a wszystko przez czasy dawnego PRL-u); 2 maja od niedawna (2004) obchodzimy Dzień Flagi; 3 maja świętowaliśmy 227.rocznicę uchwalenia konstytucji; 8 maja 73 lata temu zakończyła się II wojna światowa; zaś 9 maja to Dzień Unii Europejskiej.

W związku z tym przygotowaliśmy kolejną imprezę historyczno- patriotyczną.

W pierwszej części uczniowie kl. VI przedstawili program telewizyjny „ Fakty TVN” poświecony okolicznościom uchwalenia konstytucji majowej. Współcześni reporterzy przenieśli się do wieku XVIII. Rozmawiali m.in. z królem Stanisławem, posłem – zdrajcą Potockim, carycą Katarzyną, tym samym w sposób łatwy i przyjemny przekazali nam jakże ważne wydarzenia naszej historii. Oczywiście na 1.miejscu listy przebojów RMF- FM znalazła się pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.

W drugiej części przewodnicząca SU Natalia Oparowska (z pomocą p. Doroty) przeprowadziła „Wielki Test Wiedzy Historycznej”. Składał się on z pięciu konkurencji, w których udział wzięło cztery czteroosobowe drużyny z kl. IV- VII. Pierwsza konkurencja dotyczyła „ dat i wydarzeń”, każda drużyna musiała udzielić odpowiedzi na 2 pytania.
W drugiej konkurencji „Kto kim jest” uczestnicy na podstawie opisu postaci historycznej mieli podać jej imię i nazwisko. Trzecia konkurencja była muzyczna, zadaniem uczniów było uzupełnienie luk w znanych pieśniach patriotycznych, a następnie je odśpiewać. Wszyscy poradzili sobie z tym doskonale, a najbardziej pan dyrektor, który  przygrywał wykonawcom na akordeonie. Śpiewali nie tylko uczestnicy, ale cała społeczność szkolna. W czwartej konkurencji zawodnicy musieli się wykazać zarówno wiedzą jak i umiejętnościami plastycznymi, ponieważ były to historyczne kalambury. W ostatniej kategorii sprawdzana była znajomość o przeszłej i współczesnej Polsce. Walka o punkty okazała się zacięta, każda drużyna chciała pokazać, że wie wszystko o historii naszej ojczyzny. Test okazał się znakomitą lekcją nie tyle dla zawodników, co dla pozostałych uczniów, ba nawet nauczycieli. Każdy albo sobie przypomniał pewne wiadomości, albo poznał je po raz  pierwszy. To była naprawdę znakomita patriotyczno-historyczna zabawa dla nas wszystkich. Należy dodać, że na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna z kl. VII (jak na najstarszą przystało), na drugim uczniowie kl. V i IV, na trzecim kl. VI. Nad poprawnością odpowiedzi i skrupulatnym liczeniem punktów czuwała p. Lenart.

Wszystkim bardzo gratulujemy, a szczególnie dziękujemy Natalii za przygotowanie pytań konkursowych oraz  przeprowadzenie całego testu.

To już kolejna uroczystość związana z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

D. Kut