Warsztaty profilaktyczne na bluesową nutę

W poniedziałek, 15 maja uczniowie klas V-VIII odwiedzili szkołę w Różance, gdzie odbyła się prelekcja Arkadiusza Zawilińskiego nt. profilaktyki uzależnień.

Pan Zawiliński jest bluesmanem, poetą koncertującym w całej Europie, a od kilku lat odwiedza szkoły, by pograć i porozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach. Dużą wartością prelekcji było jej oderwanie od sloganów i stereotypowego myślenia o nałogach. Większość z nas po raz pierwszy  w życiu usłyszała, że alkohol działa jak rozpuszczalnik,           a w starożytności był podawany niewolnikom, by ich uzależnić i osłabić wolną wolę, natomiast nikotyna zaliczana jest do grupy silnie uzależniających narkotyków.

Artysta przestrzegał też przed piciem tzw. energetyków oraz wskazał na problem szerzącego się uzależnienia od cyberprzestrzeni. Przebywanie stale w sztucznie wykreowanej rzeczywistości prowadzi do ciężkiego uzależnienia coraz młodszych osób.

Na szczęście w profilaktyce uzależnień mamy potężny oręż – wiedzę i świadomość i tak naprawdę wszystko zależy tylko od nas. Ważne jest otwarcie się na piękno, poszukiwanie swoich talentów  i skupienie się na szlifowaniu tego, co w nas najlepsze. Wtedy nie ma miejsca na pustkę, którą tak łatwo zapełnić różnego rodzaju uzależnieniami.

Swój wykład pan Arek urozmaicił bluesowymi utworami, będącymi w większości jego własnymi kompozycjami. Czas zleciał bardzo szybko, bo spotkanie było ciekawe, bogate we wrażenia artystyczne i wzbogaciło nasza wiedzę nt. profilaktyki uzależnień.

K.G.