Wycieczka do Oświęcimia

15 listopada 2022 roku uczniowie klas VIII z Jaszczurowej, Markuszowej, Różanki  i Szufnarowej udali się na wycieczkę do Oświęcimia.

Opiekunami byli nauczyciele: Renata Czaja, Jolanta Januszek , Magdalena Kamecka –Lenart , Irena Koziarz, Krzysztof Mucha.

Grupa zwiedziła Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni. W trakcie wycieczki młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu.
  Ta wspaniała lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie ocaleni z Holokaustu.

M. K-L.