Pogrzeb bohatera po 76 latach

Dyrektor, nauczyciele, poczet sztandarowy i uczniowie klas IV-VI  Szkoły Podstawowej w Markuszowej wzięli udział  w dniu 20 listopada 2015 r.w niecodziennej uroczystości patriotycznej. W Kościele Parafialnym w Dobrzechowie odbyła się  ceremonia pochówku Józefa Gwoździańskiego - rodaka z Kożuchowa, który poległ w odsieczy dla oblężonego Lwowa w 1939 r.

Józef Gwoździański urodził się 2 lutego 1915 r. w Markuszowej w województwie lwowskim. Był synem Ludwika i Anny z domu Król. Do szkoły podstawowej chodził w Kożuchowie, gdzie mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem. W 1937 r. rozpoczął służbę wojskową w jednostce w Sanoku. Następnie służył w Korpusie Ochrony Pogranicza na Wołyniu w batalionie Dederkały – 2 kompania graniczna – koło Krzemieńca.  Po wybuchu II wojny światowej poszedł walczyć z wrogiem i odtąd losy młodego żołnierza pozostały nieznane.

Dopiero teraz po 76 latach doczesne szczątki Józefa zostały odnalezione w zbiorowym grobie w Dobrostanach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Polegli żołnierze należeli do zgrupowania gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Zginęli po ciężkich walkach, idąc na odsiecz oblężonego Lwowa.

D.D.

fot. G.T.